Terapia z użyciem MDMA i innych entaktogenów

Autor: Torsten Passie

Tłumaczenie: Maciej Lorenc

Ilość stron: 232

ISBN 978-83-60685-50-1

39,99 zł brutto.

W niniejszej książce Torsten Passie pisze o stosowaniu MDMA i innych entaktogenów jako farmakologicznego dodatku do psychoterapii. Przedstawia historię terapeutycznego wykorzystywania tych substancji i analizuje osobiste doświadczenia pacjentów, którzy uczestniczyli w grupowych sesjach z ich użyciem. Prezentuje również podstawowe informacje na temat neurobiologicznych i psycho-duchowych elementów tych przeżyć.


Słowo „entaktogen” odnosi się do substancji pozwalających „dotknąć wnętrza” i pochodzi od wyrazów en (po grecku „wnętrze”), tactus (po łacinie „dotyk”) oraz gen (po grecku „wytwarzać”). Środki psychoaktywne należące do tej kategorii zmniejszają niepokój i zwiększają zaufanie, samoakceptację oraz otwartość, a także ułatwiają dostęp do trudnych wspomnień, przez co pomagają w wywołaniu transformującego uzdrowienia.


Terapeuci z powodzeniem używali MDMA w swojej praktyce, ale w 1985 roku substancja ta została zdelegalizowana. Od tamtego czasu podjęto wiele wysiłków, aby przeprowadzić aprobowane przez rząd naukowe badania nad jej terapeutycznym potencjałem. Niedawno udało się wykazać skuteczność terapii z użyciem MDMA przede wszystkim w leczeniu pacjentów z chronicznym i opornym na leczenie zespołem stresu pourazowego.Torsten Passie jest profesorem psychiatrii i psychoterapeutą ze Szkoły Medycznej w Hanowerze w Niemczech. Pracował również jako profesor wizytujący w Harwardzkiej Szkole Medycznej w USA. Jest czołowym europejskim autorytetem w dziedzinie substancji psychodelicznych i przeprowadził liczne badania dotyczące odmiennych stanów świadomości, a także psychoterapii wspomaganej za pomocą środków psychoaktywnych. Autor wielu artykułów naukowych i książek, m.in. The Pharmacology of LSD: A Critical Review (2010) oraz The Science of Microdosing Psychedelics (2019).

 

„Książka dr. Passie jest ważną i potrzebną publikacją na temat terapii z użyciem MDMA. W obszerny i wnikliwy sposób omawia wiele odkryć dotyczących działania tej substancji, przez co jest bezcennym źródłem informacji na temat metod, mechanizmów i wyzwań związanych z psychoterapią wspomaganą za pomocą entaktogenów. Fascynująca praca dr. Passie dotycząca łączenia terapii grupowej z indywidualnymi sesjami integrującymi może wyznaczyć obiecujący kierunek dla szerszego terapeutycznego wykorzystywania tych substancji w przyszłości.”

dr Michael Mithoefer
(psychiatra i autor badań dotyczących psychoterapii wspomaganej za pomocą MDMA)

„Dr Passie opisuje nie tylko możliwość wzmocnienia terapii za pomocą MDMA, ale również neurofizjologiczne i neurochemiczne korelaty doświadczeń wywoływanych przez tę substancję. Jego książka zasługuje na miano kamienia milowego w procesie integrowania tego rodzaju substancji z praktyką psychoterapeutyczną.”

dr Ralph Metzner
(psychoterapeuta i badacz świadomości)

„MDMA usuwa dwie największe przeszkody na drodze do wglądu, a mianowicie: nienawiść do własnej osoby i nadmierną samokrytykę.”

Ann ShulginPatroni medialni:

Focus.jpg
Produkty Powiązane